«
  1. Anasayfa
  2. Kilo Almak
  3. Fitness Kas Kütlesini Artırmak İçin Beslenme Programı Nasıl Olmalıdır?

Fitness Kas Kütlesini Artırmak İçin Beslenme Programı Nasıl Olmalıdır?

Fitness sporu ile ilgilenenlerin bilmesi gereken kas kütlesini artırmak için örnek beslenme programıdır. Bu sayede vücudunuz daha kaslı görünecektir.

kas-kutlesi-artirma

Fitness yaparken kas kütlesini artırmak için detaylara önem vermek gerekmektedir. Bu detayların başında da beslenme programı vardır. Beslenme programınız sayesinde kas kütlenizi sağlıklı bir şekilde artırabilir. Bunu yaparken bir beslenme programı oluşturmalı ve bu programa sadık kalmanız gerektiğini unutmayın.

Kas kütlesini artırmak için antrenmanın her şeyden daha değerli olduğu düşüncesi yanlıştır. Tabii ki antrenman olmadan, ağırlık kaldırmadan bunu yapmanız mümkün değil ancak kas kütlesini artırmanın en birincil konusu beslenmedir. Şimdi Fitness kas kütesini artırmak için beslenme programı detaylarını sizlere açıklıyoruz:

Yemek ye Kas Kütlesi Artırma
Yemek ye Kas Kütlesi Artırma

Yeteri kadar yemek ye

Vücut kitlesinin artırmanın ilk kuralı yaktığından fazla kalori alınmasıdır. Eğer sabah, akşam durmadan spor yapar ve bunu da sürekli bir hale getirirseniz vücutta enerji açığı oluşur, bu enerjiyi de sağlamak için yağ ve kasları kullanır. Bu da yıkıcı bir süreci başlatacaktır. Kas kütlesi artırmak için yıkıcı değil yapıcı bir süreci başlatmamız gerekmektedir. Bunun için de gereği kadar beslenmek ilk şart.

Kas Kütlesi İçin Bolca Yemek Yiyin
Kas Kütlesi İçin Bolca Yemek Yiyin

Yediklerinin kalori miktarı oldukça önemlidir. İnternet üzerinden kalori miktar hesapları yapabilir ve burada günlük hedefi tutturma yolunu seçebilirsiniz. Günlük biraz disiplini gerektiren bu konu, eğer bir programa dökülürse son derece etkili olacaktır. Ben bu şekilde uğraşmak yerine vücudumu gözlemlemek istiyorum da diyebilirsiniz. Bunun için de yapmanız gereken şudur, beslenmenize doğru bir şekilde dikkat ederek kas kütlenizin artıp artmadığına kendinizce karar vermek. Bu da gözle görülür bir şekilde vücudunuzda değişiklik olacağından uygulanması çok da zor olmayan bir yoldur. 2-3 ay içerisinde rahatlıkla bu farkı görebileceksiniz, tabii ki kas kütlesini artırmak için beslenme programına titizlikle uyarak. Ancak kas kütlesinde bir artış göremezseniz yapmanız gereken de aldığınız kalori miktarının biraz daha artırılmasını sağlamak ve diğer alışkanlıklara aynı şekilde devam etmek olacaktır.

Kas Kütlesi Artırma
Kas Kütlesi Artırma

Yeterli Protein ve Karbonhidrat Tüket

Kas kütlesi için olmazsa olmaz olan besin kaynağı proteinlerdir. Karbonhidrat ise kas oluşumu için son derece etkilidir. Ayrıca karbonhidratlar vücuda enerji sağladığından kas kütlesini oluşturmak için spor yaptığınız zamanlarda size enerji ve güç düşüşü yaşanmamasını sağlayacaktır. Antreman sırasında protein ve karbonhidrat alımları yapılabilir ama bu tamamen o an ki vücudun kitlesine ve durumuna göre değişiklik gösterecektir. İdeal olan bir örnek verecek olursak çikolatalı süt son derece faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

Öğünlerin hangi saatlerde tüketilme konusunda da yanlışlıklar yapılmamalıdır. Antreman öncesi ve sonra saat şu oldu artık yememem gerek denilmemeli ve saat ne olursa olsun alınacak olan ihtiyaç kesinlikle alınmalıdır.

kaskutlesi-artirma-ara-ogun
Kas kütlesi Artırma Ara-Öğün

Öğün Aralarına Dikkat

Yapıcı süreci sağlamak ve fitness kas kütlesini artırmak için mutlaka ara öğünlere özel önem göstermek gerekmektedir. Ara öğünlerde çok aç kalmamak ve yeteri kadarını yemek spor için de kas kütlesinin gelişimi için de etkendir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus ise ara öğünleri düzenli bir şekilde yapılmasıdır. Ara öğünde mutlaka protein içerikli besinler tüketilmelidir.

Ara Öğün Kas Kütlesi Artırma
Ara Öğün Kas Kütlesi Artırma

Takibi kolay olsun!

Beslenme programlarında en önemli kural rahat bir şekilde program sürecinin tamamlanmasıdır. Bu yüzden de programı oldukça kolay bir şekilde takip edilmesi sağlanmalıdır. Her öğünde protein yemek veya farklı besinler yiyecek olmak insanı zorlayabilir ancak bu düzen oturtulduğu zaman son derece kolay olacaktır. Öğünleriniz sizin hayat tarzınıza uygun ve hazırlanması kolay olmalıdır. Bu da bu beslenme programında ek bir iş yapıyor görünümünden sizi tamamen uzaklaştıracaktır. Unutmayın her şey bir anda olmaz, bir şeyin gerçekten sağlıklı ve başarılı olmasını istiyorsanız onun için belli bir düzen ve zaman gerektiğini unutmamanız gerekmektedir.


Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Ahmet

    Fitness için yeteri kadar karbonhidrat ile nasıl ölçme yapabiliriz yani günlük tüketim ne olmalıdır ?