«
  1. Anasayfa
  2. Temel Besin Grupları
  3. Sağlıklı Bir Protein Diyeti Listesinde Neler Olması Gerekir

Sağlıklı Bir Protein Diyeti Listesinde Neler Olması Gerekir

Protein, vücudunuzdaki organ, kas, deri, Hormon gibi bir çok şeyin yapı taşlarını oluşturmaktadır. Protein Diyeti, Bu neden ile günlük düzenli olarak yüksek miktar da protein tüketmelisiniz. Protein üzerinde yapılan araştırmalar sonucu, protein tüketimi kast kütlesini, kas gücünü, kilo vermek ve göbek yağlarını eritmeye önemli rol olduğunu kanıtlamıştır. Kan basıncını düşürür, diyabete karşı savaş açmaktadır. Birçok sağlık uzmanları ve spor uzmanları tarafından vücudun en iyi ve sağlıklı şekilde çalışa bilmesi için fazla protein tüketilmesini tavsiye etmektedir.

Protein, vücudunuzdaki organ, kas, deri, hormon gibi bir çok şeyin yapı taşlarını oluşturmaktadır. Protein Diyeti, Bu neden ile günlük düzenli olarak yüksek miktar da protein tüketmelisiniz. Protein üzerinde yapılan araştırmalar sonucu, protein tüketimi kast kütlesini, kas gücünü, kilo vermek ve göbek yağlarını eritmeye önemli rol olduğunu kanıtlamıştır. Kan basıncını düşürür, diyabete karşı savaş açmaktadır. Birçok sağlık uzmanları ve spor uzmanları tarafından vücudun en iyi ve sağlıklı şekilde çalışa bilmesi için fazla protein tüketilmesini tavsiye etmektedir.

Protein Diyeti Listesinde Olması Gerekenler

1- Yumurta

Yumurta, kahvaltı öğünün en önemli besinleri arasındadır. Yumurtanın faydaları olarak insan vücudunun yeterki kadar almakta güçlük çektiği mineraller, sağlıklı yağlar, antioksidanlar ve tam sağlıklı besin deposudur. Yumurta protein miktarı açısından oldukça yüksektir, Ancak yumurtanın içindeki akı neredeyse saf protein değerindedir.

Yumurtanın Protein İçeriği; Yumurtalarda ki kalorinin miktarı %35’i proteindir. Ortalama 1 yumurtada, 78 kalori protein değeri ise 6 gram değerindedir.

2- Badem

Gerçeği söylemek gerekirsek Badem, çok sevilen kuru yemişler arasındadır. Ancak Bir çok kişi bademi tüketmekten yana değil.

Bademin içersin de Lif, E Vitamini, Manganez, magnezyum gibi çok önemli besinler içermektedir. Bir diğer zengin kuru yemişler ise; antep fıstığı ve kajudur. Antep fıstığının kalori miktari %13 kajunun ise %13 değerindir.

Bademin Protein İçeriği; 161 Kalori bademin %13’ü proteindir. Ortalama hesap yapar isek 28 gram bademin 6 gramı proteindir.

2- Tavuk Göğsü

Tavuk göğsü, en zengin proteinler arasındadır.

Tavuğu derisiz şekilde tükettiğiniz zaman hem az kalori almış olacaksınız hemde aldığınız kalorilerin büyük kısmı protein olmaktadır.

Tavuk bütün evlerde sevilen ve oldukça lezzetli beyaz bir ettir.

Tavuk Göğsünün Protein İçeriği; Tavuk etinin toplam kalorisi ortalaması %80’i proteindir. 1 Adet derisiz olarak pişirilmiş tavuk göğsünün ortalama 280 kalori ve 53 gram protein vardır.

Proteinli Besinler Nelerdir

3- Kırmızı Et

Kırmızı et protein değeri oldukça yüksektir. Yağsız Sığır etinin içersinde yüksek miktarda demir, B12 ve bir çok önemli besleyici bulunmaktadır.

Kırmızı Et Protein İçeriği; Ortalama 1 porsiyon sığır etin de 85 gr 184 kalori vardır. Bu 184 kalorinin ortalama protein değeri ise 22 Gramdır

4- Süt

Süt oldukça besleyicidir, Maalesef dünya nüfusunun büyük kısmının ise süte alerjisi olduğunu da söyleyebiliriz.

Süt, harika protein kaynağıdır. Sütün içersin de, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu hemen hemen bir çok besin maddesi vardır. İnsan sağlığına oldukça yararlıdır.

Sütün içersin de bulunan kalsiyum, fosfor, riboflavin (vitamin B2) bakımından ise oldukça yüksektir.

Sütün Protein İçeriği; 1 Bardak tam yağlı süt, ortalama 150 kaloridir. 150 kalori ile hesaplanırsa 8 gram protein vardır.

5- Tüm Balıklar

Balığın, bir çok faydasını anlatmakta bitmez, o yüzden uzmanlarında şiddetle tavsiye ettiği balık, inanılmaz derecede sağlıklıdır.

Balık yağı ile sığır gibi bir çok alternatifi vardır. Bunlardan örnek vermek gerekir isek, Balık tava, ızgara tava hatta balık çorbasına kadar bir çok yemek yapılmaktadır. İçersin de kalp sağlığına çok iyi gelen omega-3 yağ asitlerini barındırmaktadır. Özellikle çocuklar için vücut gelişiminde yardımcı olan gıdalar arasında balıkta vardır.

Balık Protein İçeriği; Bir çok balık türü vardır ancak somondan örnek verirsek 85 Gram somon balığının 175 kaloridir buna değer ile 19 gram protein içermektedir.


Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *